המשך לתוכן

מתנות חינוכיות לגיל 3

בגיל 3, על פי החינוך המונטסורי, הילד נמצא באמצע הליך רכישת תפיסת העצמאות שלו. לכן אנחנו מאמינים שמתנות לגיל 3 צריכות לקדם את התפיסה הזו. יש לנו מגוון רחב של אפשרויות למתנות לגיל 3 מנטסורי, כולן עשויות בנויות כדי להישאר איתכם זמן רב, ועשויות מחומרים ברי קיימא.

המתנות המונטסוריות שלנו נועדו לפתח את העצמאות של הילדים, את יכולות החשיבה שלהם, ועוד מגוון פונקציות חשובות להתפתחותם. אנו יודעים שמתנות לגיל 3 צריכות להיות יפות ושימושיות בו זמנית, אנחנו משקיעים רבות בעיצוב שלהן. אז אילו מתנות מתאימות לגיל 3 מונטסורי?

קשת מונטסורית

קשת מונטסורית היא מתנה נהדרת לגיל 3. בניגוד למוצרים אחרים שתוכלו למצוא על השידה המונטסורית, הקשת המונטסרית למעשה לא פותחה עבור שיטת החינוך המונטסורית. יחד עם זאת, החינוך המונטסורי אימץ בחום את הקשת, והיא כיום חלק בלתי נפרד ממנו.

קשת מונטסורית מורכבת למעשה מ-6 עד 12 קשתות בגדלים וצבעים שונים. המטרה הבסיסית היא שהילדים ילמדו להבדיל בין גדלים שונים, ועל הקשר ביניהם. יחד עם זאת, ניתן להשתמש בקשת מונטסורית למגוון רחב מאוד של שיעורים וחוויות למידה.

יתרונות של המשחק עם קשת מונטסורית לילדים

קשת מונטסורית מציגה רעיונות מופשטים המבוססים על פעילויות קונקרטיות. רעיונות קונקרטיים, כמו מיון הקשתות לפי צבע למשל, יכולים לעזור לילדים להבין את העולם סביבם.

בנוסף, קשת מונטסורית מאפשרת יצירת מרחב דמיוני שבו הילדים יכולים להרחיב את דמיונם (דבר שאינו נכלל בחינוך המונטסורי הקלאסי). קשת מונטסורית מעודדת למידה באמצעות משחק, ומאפשרת שילוב של יצירת מרחב מלא דמיון – עם התנסות בחוויות קונקרטיות.

קשת מונטסורית

מגדל וורוד

המגדל הוורוד המונטסורי הוא אחד מאביזרי הלמידה המונטסורית האייקוניים ביותר. המגדל הוורוד בשיטת החינוך המונטסורי מורכב מ-10 קוביות עץ בצבע ורוד המשתנות בגודלן. גודל הבלוקים נע בין סנטימטר מעוקב אחד ל - 10 סנטימטרים מעוקבים. לכל הקוביות יש את אותו הצבע והמרקם.

בעיני רבים, המגדל הוורוד הוא מעין "שלט קבלת פנים" לעולם המונטסורי, והוא אחד אביזרי הלמידה החושיים הראשונים שילד יעבוד איתם בחינוך המונטסורי. הפנמת מושגים מופשטים הוא נושא נפוץ במונטסורי, והוא מסייע לילדים להבין נושאים קשים. מאחר והקוביות של המגדל הוורוד המונטסורי הן באותו הצבע – משחק של הילדים במגדל עוזר להם להפנים את הרעיון של גודל.

מה הם היתרונות של משחק עם מגדל וורוד

בעזרת מגדל וורוד מונטסורי ילדים יכולים ללמוד על תיקון עצמי, בידול חזותי מודע של חפצים תלת ממדיים, פיתוח של קואורדינציה שרירית ופיתוח מיומנויות מוטוריות עדינות וגסות. יתרון אחר של משחק במגדל וורוד לילדים בגיל 3 הוא שהמגדל מכין ילדים למושגים מתמטיים עתידיים, כמו גיאומטריה, נפחים, מרחק ועוד.

בנוסף, משחק במגדל וורוד מונטסורי מלמד את עיקרון השליטה בטעות. בחינוך המונטסורי, עיקרון השליטה בטעות הוא למעשה מסייעת לילדים לזהות, לזהות, לחדד, לתקן באופן עצמאי את עצמם וללמוד מטעויותיהם – ללא סיוע של מבוגר. על ידי עיקרון השליטה בטעות, הילדים לומדים להתמודד עם טעויות מבחינה נפשית ומבחינה מעשית – דבר שכדאי להשריש בילדים כבר מגיל צעיר.

מגדל ורוד מונטסורי

גלילי לחץ

גלילי הלחץ מספקים חוויות בזיווג ודירוג דרגות לחץ. על ידי לחיצה על הבוכנות הטעונות בקפיץ, הילד חש את ההבדל בלחץ ההתנגדות.

סט גלילי לחץ כולל מגש עץ המכיל 6 זוגות תואמים של גלילי לחץ, והגלילים מסומנים בשני צבעים (בדרך כלל אדום וכחול) על מנת להקל על הזיווג. בנוסף, כל גליל לחץ מונטסורי מכיל חרוזים בגדלים ובכמויות שונות, כך שהצליל שהגליל משמיע משתנה, ומקל גם הוא על מלאכת הזיווג.

מה היתרונות של גלילי לחץ מונטסורי

גלילי הלחץ הם אביזר הוראה נפוץ בחינוך מונטסורי. גלילי לחץ שייכים לקטגוריה של אביזרי הוראה חושיים. ילדים סביב גיל 3 שמשחקים בגלילי לחץ נהנים מלמידה חושית, שבונה קשרים עצביים במוח. בסופו של דבר, גלילי לחץ יגבירו את היכולת של הילד לבצע משימות מורכבות יותר בהמשך.

סט גלילי לחץ

מה טוב לי מונטסורי

מה טוב לי מונטסורי הוקם על ידי שי אלבלק. אחרי ששלח את ילדיו לחינוך המונטסורי ונדהם לראות את ההשפעה החיובית, ואחרי שהתנדב לעזור בגן לסייע בבנייה ובעיצוב בהתאם לרוח החינוך המונסטורי – החליט שי לחלוק את הניסיון והידע שרכש עם העולם. מה טוב לי מונטסורי נוצר מתוך מטרה להנגיש לא רק את שיטת החינוך המונטסורית, אלא גם ליצור זמן איכות בין ילדים והוריהם.

סיכום

לסיכום, על פי החינוך המונטסורי, בגיל 3 אנחנו רוצים לחזק בילדים את תחושת העצמאות. כדי לחזק את תחושת העצמאות – אנחנו צריכים לתת להם את כל הכלים הדרושים לכך. כלומר, אנחנו מנסים לחזק את המוטוריקה שלהם, תפיסת המרחב ואת עולם הדמיון שלהם.

גלילי לחץ, קשת מונטסורית ומגדל וורוד – כולם אביזרי למידה מונטסורים שנועדו לקדם בדיוק את זה. אז אם אתם רוצים לקדם את ילדיכם, אנחנו ממליצים לכם לבחור בין אביזרי הלמידה הללו. מוזמנים ליצור איתנו קשר לכל שאלה.