המשך לתוכן

שיטת מונטסורי בבית

בישראל של 2022, שיטת מונטסורי הינה נפוצה ומוכרת ורבים הדוגלים בה והמחנכים לאורה. עם זאת, ישנם הורים המאמינים בשיטה אך טרם יודעים כיצד ליישם אותה באופן נכון בבית. במאמר זה נגלה מהי הדרך להכניס את שיטת מונטסורי אלינו הביתה, כדי שנוכל להגשים את הפוטנציאל של הילדים שלנו בצורה הטובה ביותר עבורם ותוך איכפתיות ורגישות אמיתית לילדים שלנו.


סדר והתארגנות

אבני יסוד בשיטת מונטסורי, הם הסדר וההתארגנות במעוד מועד. אלו מאפשרים לילדים להתרכז בצורה טובה יותר, ללמוד טוב יותר ולהביא את עצמם לידי ביטוי בצורה המיטבית. מכיוון שזהו המצב, ממש כשם שכיתות המונטסורי מסודרות מתוך מחשבה ואחריות, כך גם הבית שלכם צריך להיות.

בית אשר מעוניין בהחדרת שיטת מונטסורי אליו פנימה, יהיה מסודר ואף יעודד סדר ועצמאות אצל הילדים בבית. במסגרת ההתארגנות לפי שטית מונטסורי, הילדים שלכם ילמדו כי לכל פריט וחפץ בבית מקום משלו, משם הוא יוצא כאשר משתמשים בו ולשם משיבים אותו ישר עם תום השימוש בו.

הסדר וההתארגנות מפחיתים את הסחות הדעת אצל הילדים ומסייעים לחשיבה ולהתפתחות שלהם. כך, הילדים ממצים את הפוטנציאל שלהם לפי שיטת מונטסורי בצורה הטובה ביותר.

 

ילד משחק בבלוקים בשיטת המונטסורי


מוצרים מונטסוריים 

במסגרת הכנת הבית לפי השיטה המונטסורית, ניתן לצייד את הבית במוצרים מונטסוריים. מוצרים אלו יסייעו לילדים שלכם ביישום השיטה וערכיה ויביאו אותם לכדי ההתפתחות הטובה ביותר.

המוצרים המונטסוריים יאפשרו לילדים שלכם לגשת למוצרים ולהשתמש בהם בצורה מיטבית. באופן זה הילדים יפתחו את עצמם ואת חוש העצמאות שלהם ויגדלו להיות בוגרים אחראיים ורציניים כיאה למאה ה-21.

כך, חשוב למשל לרכוש שידה מונטסורית לארגון חפצי הילד שלכם. השידה תהיה נמוכה יחסית ומותאמת עבורו. החפצים המונחים בשידה יונגשו עבור הילד או הילדה שלכם ויאפשרו להם לנהל את מוצריהם באופן עצמאי ולחוש בעלות ותחושת אחריות על השידה, על תוכנה ועל הסידור שלה. השידה המונטסורית לבדה תקנה לילדים שלכם ערכים חשובים והכרחיים לשיטה.

השידה הינה פריט אחד מתוך כלל המרכיבים בחינוך המונטסורי. החינוך דוגל בהצבת ריהוט מונטסורי כללי בבית ובחדרי הילדים בפרט, באופן המקנה לילדים נגישות לריהוט. כך, ארון הבגדים המונטסורי, אשר מהווה חלק משמעותי בריהוט המונטסורי, יהיה נמוך דיו כדי לאפשר לילדים לבחור את הבגדים שלהם ולקחת חלק אקטיבי בהליך ההלבשה שלהם עצמם.

גם המיטה תהיה מותאמת באופן המאפשר לילד לסדר את המיטה ולארגן אותה. ככלל, כל חדר השינה של הילד יהיה בבעלותו ובאחריותו באופן שיטפח אצלו תחושות סדר ואחריות ויעניק לו כלים חשובים וקריטיים להצלחה בחיים.

במסגרת הריהוט המונטסורי, גם המטבח שלכם יצטרך להיות מונגש עבור הילדים. המדפים יהיו נמוכים יותר, יימצא בו שרפרף שיסייע לילד לגשת למקומות הגבוהים במטבח ותציבו במטבח אף כיסא ושולחן המותאמים לגובהו של הילד. כך, הילד יפרח באופן טבעי בסביבתו הביתית.

כהורים, יהיה עליכם לוודא לאורך כל הדרך כי הילדים שלכם אכן משתמשים בכל אותם כלים מונטסוריים אשר מטרתם היא לאפשר לילדים עצמאות וחופש במסגרת בניית האישיות שלהם והכנתם לחיים הבוגרים שלהם תוך הענקת עצמאות וחופש ועידוד תחושות אחריות ומסירות.


שיטה מונטסורית במשחק

חשוב לדעת כי השיטה המונטסורית בבית לא מוצאת מקום רק בריהוט ובחדר השינה, אלא גם במשחקים של הילדים ובתחביבים שלהם. משחקים מונטסוריים יהיו משחקים המאפשרים לילדים שלכם להתרכז במשחק בו הם משחקים ולפתח דרכו עצמאות, יצירתיות ואחריות.

משחק מונטסורי קלאסי ומומלץ הוא קוביות עץ. קוביות העץ מפתחות את החושים של הילד ואת הדמיון שלו. כמובן שלקוביות יהיה מקום מוגדר בשידה המונטסורית שלכם, ממנה יוציאו הילד או הילדה את המשחק ולשם ישיבו אותו, בצורה מסודרת ובוגרת, בתום המשחק בקוביות. 

משחק מונטסורי נוסף הוא כמובן מגדל מונטסורי המורכב גם הוא מקוביות וחלקים מעץ. המשחק מפתח אצל הילדים את החישה, החשיבה, הדיוק ועוד. גם המגדל, בדומה למשחקים האחרים, מפתח את הילד ומקדם אותו ויוצר מתוך מחשבה מונטסורית עמוקה. 

חשוב לדעת כי אמנם ניתן ואף חשוב לרכוש צעצועים מונטסוריים רבים, אך למעשה בחינוך המונטסורי גם ארוחת צוהריים עצמאית תהפוך למעין משחק חינוכי, מהנה ומלמד. רצוי לשלב תדיר בין משחק יזום לבין משחק אגב פעילות שגרתית.

 

אביזרים מונטסוריים


חינוך מונטסורי

החינוך המונטסורי לא יכול להיעצר בבית. בעבר, חינוך מונטסורי לא היה נגיש במיוחד בארץ. אלא שכיום, פועלים ברחבי ישראל עשרות גנים, משפחתונים ואף בתי ספר יסודיים המחנכים לאור השיטה המונטסורית. 

הודות לכך, ניתן למצוא היום בנקל חינוך מונטסורי בישראל. המעוניינים בכך, יוכלו לאתר את המסגרות החינוכיות הקרובות לביתם וליהנות מחינוך מונטסורי ברמה הגבוהה ביותר. מידע נוסף על חינוך מונטסורי בישראל, על השיטה ועל יישומה בבית ובמסגרות, תוכלו למצוא באתר מה טוב לי מונטסורי. האתר מספק מידע מקיף ואיכותי בנושא.

 


לסיכום

לסיכום, בישראל של המאה ה-21 ניתן למצוא חינוך מונטסורי מעולה במסגרות פורמליות. כמו כן, תוכלו להכניס את מונטסורי אליכם הביתה בעזרת ציוד מונטסורי שיעניק לילדים שלכם דחיפה קדימה לחיים טובים ומוצלחים.